Main

[Recenze] Lums

Troufám si říci, že naštvaní ptáci ze hry Angry Birds, se kterými se v současnosti potkáváme na každém kroku, spustili mánii „fyzikálních puzzle“ her. Jednou z hříček s podobným principem je i dnes recenzovaný titul Lums od studia Hyperbolic Magnetism. Pojďme se podívat, čím náš tito (česko)slovenští vývojáři překvapí.

Představení

Studio Hyperbolic Magnetism původem ze Slovenska má již nějaký ten rok za sebou a momentálně působí na území České republiky. Mezi jejich nejznámější tituly patří kupříkladu logická hra Escapology či pixelartový akční titul Oh My Heart. Nás však zajímá jejich nejnovější počin, logická hra Lums.
Základní princip hry je nemálo podobný tomu, který známe z dříve zmiňovaných Angry Birds. V herním světě máte rozmístěné nepřátele, kteří jsou skrytí pomocí objektů ze skla, dřeva či kamene. Vaším úkolem je všechny potvory zabít pomocí malých světlušek, kterých je několik druhů. Prosté jak facka, ale hra je ve skutečnosti mnohem nápaditější.

Příběh

Upíři provedli invazi na planetu kde žijí Lums a chytře se ukryli ve stínech. Není jiná možnost, než je všechny poslat do hrobu. To lze učinit dvěma způsoby, přičemž ten druhý se může časem prodražit. Více o samotných možnostech zabíjení si povíme později.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Ovládání

Ovládání celé hry je naprosto jednoduché a skutečně intuitivní. Světlušku vypustíte kliknutím na ni a následně využíváte obrazovku jako joystick, jehož tahy po obrazovce určujete směrování aktivního Luma, který se může pohybovat do všech stran.

17IMG_0080IMG_0081

Grafika a hudba

Hra disponuje 2D grafikou, která je pro tento žánr zcela typická (k čemu by zde také bylo 3D, že?). Samotné UI je vyvedeno v klasickém stylu většiny dnešních her. V menu na vás čeká velká šipka pro započetí hry a drobnější tlačítka pro Žebříčky, Úspěchy a Nastavení. Výběr úrovní je vyveden ve stylu samotného herního světa, ale v základu se jedná o jednoduchý a ověřený princip, který známe ze spousty dalších her.

2209 IMG_0084

Úrovně ve hře nabývají různých podob a před vypuštěním světlušky máte možnost si je řádně prohlédnout a vymyslet vhodnou strategii.
Jestli vás na grafické stránce něco udeří přímo mezi oči, budou to stíny. Vývojáři si totiž dali řádně záležet na hře se světly a každý objekt ve hře nějakým způsobem komunikuje s okolním osvětlením. To nejlépe poznáte ve chvíli, kdy váš Lum bude prolítat pod lampou.

home_screen level_complete stone_lum

Co se týče hudební stránky hry, tu bych označil za nadprůměrnou a velice vychytanou, neboť dobře podchytí atmosféru. V menu vás přivítá tichý soundtrack, který běží současně se zvuky deště. V samotné hře uslyšíte pouze dopadající kapky, které jsou doplněny o zvuky vydávané objekty – upíry, světluškami či padajícím dřevy, kameny a dalšími zábranami.

Hratelnost

Hra se díky jednoduchému ovládání a příjemné grafické stránce hraje velice dobře. Příjemnou věcí je také tutoriál, který vám na začátku některých levelů názorně ukáže fungování prvků hry, které jsou pro vás nové.
Jak jsem zmínil již dříve, upíry můžete zneškodnit dvěma způsoby. Tou první možností je světlo. Pomocí Lumů se snažíte odstranit okolní překážky či nastražit speciální světelnou světlušku tak, aby upíra spálil paprsek světla na popel. V případě, že se vám tímto způsobem nedaří upíry zabít, můžete využít druhou možnost. Tou je nukleární bomba, která zničí vše na mapě (kromě hvězdiček). S bombou je ale nutné zacházet opatrně, protože máte pouze jednu, další získáte ohodnocením hry či zakoupením za skutečné peníze.

IMG_0086 IMG_0087 09

Hra mimo jiné nabídne Žebříčky, které vám umožní porovnat vaše výsledky s ostatními hráči, a Úspěchy (Achievementy), kde získáte další nakopnutí pro hru. Hlavním úkolem každé úrovně je zabít všechny přítomné upíry, ale jelikož by to nebyla dostatečně velká výzva, můžete v každém levelu posbírat až 3 hvězdičky. Bez žádné hvězdy však daleko nedojdete, protože pro otevření další várky levelů je vždy aspoň pár hvězd potřeba.

Ve vašem eliminování upírů, které budete provádět ve 48 úrovních, vám pomůže 5 různých Lumů, kteří jsou schopní efektivně ničit překážky, vytvořit paprsek světla, popřít gravitaci či měnit věci v kámen. Obtížnost hry s vyššími levely stoupá a časem se člověk i docela zapotí.

Shrnutí

Nastal čas pronést závěrečný ortel. Hra nabídne vše, co bychom od podobného titulu očekávali, přidá ještě pár prvků navíc a celý tento balík nabídne za cenovku lehce přes 20 Kč. Jediné, co bych Lums vytknul, je občas větší hardwarová náročnost, která je však daní za propracovanou fyziku a grafiku. S příchodem nových levelů bude hra ještě o kousíček lepší, a tak si od nás v celkovém shrnutí odnáší 9/10 a doporučení pro každého milovníka „fyzikálních puzzle“ hříček.

appstoreINZERTNÍ SDĚLENÍ


Geek tělem i duší. Mám rád mobily, počítače a gadgety. Rád hraji hry a snažím se, abych je mohl vytvářet. :) Vše má svá pro a proti, pak už záleží pouze na prioritách.
 • Lenka Skočka

  Dobrý
  den, z vlastní zkušenosti mohu doporučit web http://hraj.to/. Myslím, že výběr je tady
  parádní a já nevím, co víc bych si od podobného webu přála.

 • LokimanSK

  Ahoj, mohol by si pls opravit ten zaciatok, kde pises, ze „Hyperbolic Magnetism je povodom z CR ale posobi v SR“? Opak je totizto pravdou :) V kazdom pripade diky za review 😀

 • David Kuťák

  Ahoj,

  hotovo. :)
  Omlouvám se za chybku, blbě jsem si to vyložil.

  Recenzi si titul rozhodně zasloužil – však také odešel s pěkným skóre. 😉