snekheader

[Recenze] Zachraň šneka

Pryč jsou časy, kdy jsme s naštvanými ptáky útočili na prasata, pryč jsou časy, kdy jsme dodávali vodu do aligátorovy sprchy. Teď nadešly časy, kdy budeme zachraňovat šneky! A bude to alespoň stejně tak zábavné, jako slavní ptáci a sprchující se aligátor? Čtěte dále.

Mladé studio z Brna, Alda Games, sází na současné standardy casual her, přes to se však snaží přijít se svou troškou do neustále točícího se mlýna herního průmyslu na chytrých telefonech. Cíle si kladou nemalé – míří na pozici herní jedničky v oblasti mobilní zábavy u nás a chtěji svoje tituly dostat mezi 25 top her v globálním měřítku. Ambice mají a s trochou snahy a píle by se jim to snad i mohlo podařit, ale nebudeme předbíhat.

Po herní stránce je Zachraň šneka logickou hrou, ve které bojujete s časem, samotným prostředím dané úrovně a také se sluníčkem, které šnekům příliš neprospívá, stejně jako kamení, které na něj v jiných úrovních padá. K záchraně šneka vám poslouží předměty (knoflík, tužka,…), které jsou v každé úrovni předdefinované a vaším úkolem je jejich správné shazování do úrovně tak, abyste šneka dostali do úkrytu, případně jej nějakým způsobem zabarikádovali.

scr3scr2scr1

První úrovně zvládnete levou zadní a jsou ideální na sžití s ovládáním. A právě ovládání je první věc, ze které mám rozpačité dojmy. Koncept jako takový je dobrý, ovládání je velice lehké na pochopení i bez prohlédnutí obrázkové nápovědy, ale narazil jsem na problém, že čas od času je ovládání poněkud nepřesné – situace, kdy shazovaný objekt namířím na pozici, ale samotné svržení už neproběhne, je vcelku běžná a zejména ve vyšších úrovních, kde dost záleží na čase (pro zisk všech hvězdiček), to dokáže vyvolat nepříjemnou frustraci.

Obtížnost samotných hádanek se postupně stupňuje a zatímco na začátku přijde dospělému až příliš jednoduchá, tak už ke konci stupně „Normální“ člověka místy donutí k zamyšlení, hlavně když se do hry zapojí i přísnější časový limit. Myslím si však, že i trošku pokročilejší úrovně může zvládnout i dítě kolem deseti let, jen s tím, že dost možná nedosáhne úplně nejvyššího hvězdičkového skóre. Na úrovních je velmi dobré to, že vůbec nejsou repetitivní a každá přináší trošku odlišnou výzvu pro hráče. Na druhou stranu by jich mohlo být více, 24 úrovní je poměrně málo a jejich pokoření nezabere dospělému více jak jeden večer. Snad budou do hry postupně přidávány další úrovně.

S hratelnosti je bohužel spojen bug, který průchod hrou do jisté míry ulehčuje tím, že někdy, kdy je zcela evidentní, že vašeho šneka trefí kámen, se hra těsně před jeho zasáhnutím zastaví a oznámí vám, že jste úspěšně dokončili úroveň. Osobně se mi toto stalo dvakrát, ale berme v potaz to, že hra je stále nová a k vyladění tohoto bugu dojde v nějaké z nadcházejících aktualizací.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Po grafické stránce se hra snaží odlišit od konkurence tím, že sází na něco, co už v dnešních hrách prakticky neexistuje – ručně kreslená grafika. Aleš Kříž, vedoucí studia, v tiskovém prohlášení uvedl, že grafika je ručně kreslená zčásti kvůli nostalgii a vzpomínek na staré časy, kdy hry nebyly plné efektů a také kvůli tomu, aby grafika oslovila jak dospělé, tak děti. Zda vás a vaše ratolesti grafika oslovuje, nechám na vás. Co se jim však nedá upřít je, že grafika působí skvěle nostalgickým dojmem, přestože na screenshotech se to tolik nemusí zdát, v pohybu jsem si díky Zachraň šneka vzpomněl na dobu, kdy jsem hrál prvního Poldu.

Bohužel to samé nemohu říct o nazvučení hry a jejím hudebním podkresu. Zvuků je ve hře pár a poměrně dost se opakují, úplně chybí např. zvuk nárazu shozeného předmětu na zem a absence jakéhokoliv hudebního doprovodu také příliš nepotěší. Kvůli slabšímu zvukovému a hudebnímu doprovodu hra zbytečně působí „prázdným dojmem“, což je obrovská škoda.

Shrnutí: Zachraň šneka je hra s potenciálem, je originální a zábavná, v tuto chvíli však nabízí málo úrovní a chybí ji výraznější zvukový doprovod, který by umocnil její jinak jedinečné kouzlo. Pokud ale budou tvůrci hru aktualizovat, přidají nové úrovně a odladí drobné bugy, mohlo by se jednat o úspěšný kousek jak na App Store, tak na Google Play. Na obou obchodech je hra ke stažení zdarma s tím, že se vám v ní zobrazuje nerušivá (jen při načítání a na konci úrovně) reklama.

Hra byla testována na telefonu Samsung Nexus S.

logo-app
App Name
Developer
Free   
pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

appstoreINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.
  • Lenka Skočka

    Ahoj. No rozhodně
    bych doporučila sáhnout někam úplně jinam, konkrétně na web. Parádní výběr her
    je dle mého názoru tady http://hraj.to/ Velice ráda sem chodím a hraju, prostě paráda!