windows10logo

Microsoft představoval: Windows 10 pro telefony, jednotná platforma, Spartan, stream z Xboxu

Společnost z Redmondu blíže představila svoji nejnovější iteraci platformy Windows, která se v dohledné době (v rámci testovacího programu) dostane i na telefony. Loučíme se tak s Windows Phone, vítáme nový prohlížeč Spartan, integraci Cortany do desktopu, streamování her z Xboxu, či jednotné aplikace napříč zařízeními.

Microsoft celou akci zahájil pochlubením se statistikami ze svého Windows Insider programu – do toho se zapojilo více jak 1,7 milionu uživatelů a příznivců Microsoftu, kteří postupně společnosti dodali více jak 800 tisíc zpráv o tom, co by chtěli ve Windows změnit, nebo přidat. Microsoft si spolupráci s těmito „insidery” pochvaluje a svoji novou platformu propaguje s mottem, že nejde jen o projekt z Redmondu, ale o projekt celé Windows komunity.

Microsoft na rovinu před novináři přiznává, že se mu nelíbí fragmentace různých verzí systému a dává si za cíl tento problém odstranit sjednocením Windows na „desítky”, čímž ulehčí práci nejen sobě, ale také vývojářům aplikací. Toho chtějí docílit především tím, že Windows 10 nabídnou zdarma všem uživatelům Windows 7 a 8.1, byť tato nabídka bude platit pouze rok po uvedení systému. Upgrade byl také potvrzen pro Windows Phone 8.1.

w101

Společnost z Redmondu se dále pochlubila tím, že dále pracovala a pokročila v oblasti spojení prostředí pro desktop a tablety – pokud tablet odpojíte od klávesnice, tak systém se vás elegantně zeptá na přepnutí do jiného módu, který okna přehodí do fullscreenu a zapojí do akce ovládání gesty. Nabídka Start nově také jde škálovat mezi fullscreen režimem a režimem podobnějším tradičním Windows 7 a starším.

Windows 10 se na počítačích a tabletech také dočkají Cortany, na prezentaci byl sice předveden jen „early build”, který ale na první dojem fungoval vcelku bez problému – vyvolání probíhá skrze vyhledávací nabídku, přičemž Cortana také reaguje na frázi „Hey Cortana” – po funkční stránce v podstatě asi můžeme počítat s prakticky tímtéž, co už funguje na Windows Phone 8.1. Vylepšení nastalo v kontextovém porozumění příkazům – Cortana nově dokáže reagovat na přirozené příkazy typu „Ukaž mi fotky z prosince.” O lokalizaci do češtiny dle očekávání nepadla žádná zmínka.

Windows 10 opravdu zabíjí platformu Windows Phone – na přednášce byla ukázána Lumia s Windows 10. Základní koncept mobilní variace systému se ale nijak zásadně neliší, došlo však k vylepšení některých částí systému – nabídka aplikací nyní dosazuje na vyšší místo v menu čerstvě nainstalované aplikace, a vylepšení se dočkalo taky Action Center. Microsoft vylepšil práci s phablety, což se mimo jiné projeví třeba v možnosti posunout si klávesnici kamkoliv na displeji.

Zadávání textu je možné provádět i hlasově, a to i s jakousi základní úpravou gramatiky – vše samozřejmě předváděno v angličtině. Platforma Windows konečně bude integrovat Skype coby výchozí komunikační platformu napříč svými zařízeními – Microsoft tak následuje trendy konkurence – Hangouts od Googlu, či iMessage od Applu. První testovací buildy systému pro mobilní telefony budou k dobrovolníkům putovat již v únoru.

w102

Microsoft potvrdil dřívější myšlenku o jednotném aplikačním zázemí pro všechny platformy – a to včetně Xboxu. „Univerzální” aplikace jsou v podstatě nástupci Modern UI aplikací, a budou fungovat na PC, tabletech, telefonech, i na Xboxu. Tuto programovou jednotnost Microsoft mimo jiné prezentoval na Office aplikacích, které nyní i na Windows Phone díky tomu disponují kompletním formátovacím enginem. Microsoft se hodně zaměřuje na celkové provázání všech zařízení s Windows – zlepšila se práce s fotografiemi, či ukládání muziky mezi zařízeními pomocí OneDrive.

Projekt Spartan není pouze internetový rumor – jde o skutečný projekt a existující webový prohlížeč. Ten zatím nebude v brzkých testovacích buildech pro veřejnost, nicméně dostali jsme první náhled na to, co nám tento prohlížeč přinese. Prohlížeč kromě nového engine pod pokličkou přichází především s novým grafickým rozhraním, a funkcemi, ke kterým patří třeba možnost ukládání obsahu pro offline čtení, či zakreslování poznámek, které se automaticky synchronizuje přes OneDrive. Spartan také integruje Cortanu – ta umí kontextově pracovat s obsahem na webu.

w103

Většina přednášky se týkala produktivity, ale jak řekl Joe Belfiore na konci své části – i zábavní sektor pro Microsoft hraje podstatnou roli. Jak jsme na začátku týdne spekulovali, Microsoft skutečně přináší Xbox Live na Windows 10 – a to prostřednictvím samostatné aplikace, která si dává za cíl představovat jakési společenské centrum hráčů, podobné třeba Steamu – bude zajímavé sledovat, jak si Xbox na PC poradí se silnou konkurencí. Aplikace sice umí pracovat i s hrami, které vyšly už před uvedením Windows 10, ale co se zájmu uživatelů (převážně zvyklých na Steam), jsme dost skeptičtí. Sílu Xboxu by ale mohla podpořit multiplatformnost, na kterou Microsoft klade důraz – kromě mnoha her které vyjdou na Xbox i na PC přichází totiž možnost streamovat hry z Xboxu na zařízení s Windows 10. Můžete si tedy např. zapnout Xbox, a potom se s tabletem přesunout bokem a hrát na něm – nejde o nic, co bychom už neviděli jinde, ale přes to jde o pěkný přídavek pro hráče.

Po herní stránce hraje roli i nové DirectX 12, které dost vylepšilo optimalizaci a výpočetní složitost ve vztahu k výslednému efektu – mělo by dojít k významnému snížení výkonové a energetické náročnosti na vykreslení identické scény. To celé je samozřejmě dost závislé i na přístupu vývojářů – Microsoft ale má v herním průmyslu hodně silné místo, takže se postupného zavedení nového DirectX nebojíme. O herních zážitcích pro Windows 10 se bude mluvit ještě později v březnu.

w104

Microsoft dost překvapil holografickými brýlemi HoloLens, které dokáží fungovat naprosto samostatně bez dodatečného zařízení, čímž se odlišují třeba od Google Glass. Je zajímavé, že se toto zařízení podařilo Microsoftu absolutně utajit. Brýle neobsahují žádné kamery, jde doslova o displej, který se vám promítá do reálného vidění. Brýle bude pohánět speciální holografický procesor, zaměřený na snímání dat ze senzorů a přenášení virtuální reality do vašeho vidění, a to včetně zvukových vjemů. Na přednášce byly ukázány i demo verze her a virtuálního prostředí – funkčnost a plynulost vjemů nebyla úplně dokonalá, ale když uvážíme, že jde o nehotový build, tak to rozhodně vypadalo zajímavě. Využití HoloLens je zatím velká neznámá, ale kdo ví – třeba celý tento projekt dopadne lépe jak Google Glass (srovnání není úplně fér s ohledem na zaměření, ale stejně).

w105



INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.