WP_000407

Recenze Evolveo StrongPhone Q4

Na redakčním stole tentokrát přistál malinko netradiční kousek. Je jím 4″ Dual SIM smartphone, který se chlubí vodotěsností potvrzenou certifikátem IP67 či zvýšenou odolností. Jaké je však toto zařízení v ostatních ohledech? To se dozvíte níže!

 Obsah balení

Jak už je zvykem, začneme obsahem balení, který se nachází v menší krabičce opět vyvedené v barvách společnosti Evolveo. Krabička samotná nám prozradí některé parametry tohoto telefonu, my se však nebudeme kochat slupkou a jak už jsem avizoval dříve, podíváme se dovnitř:

 • Adaptér nabíječky (s USB vstupem)
 • microUSB kabel
 • Uživatelský manuál
 • sluchátka (s hands-free)

Obsah balení není tedy ničím zvláštní a nic navíc bych nečekal. Co se týče přiložených sluchátek – ta jsou skutečně velice nouzová a kvalita podaného zvuku si může podat ruku s kvalitou jejich sestavení (u mobilů by ovšem bylo naivní očekávat ryze příjemná překvapení v oblasti sluchátek).

baleni

Design a zpracování

Telefon po designové stránce nikterak nevyniká z řad konkurentů. Lhal jsem (tato hláška z filmu Terminátor se mi prostě uležela v hlavě, neboť mě vždy nesmírně pobaví) … realita je samozřejmě jiná, což lze vypozorovat již z fotografie výše. Již od první chvíle, kdy telefon spatříte, vám dojde, že tady něco nehraje. Tohle není jen tak obyčejný kousek hardware! 😉
Skutečně, telefon vám již během letmého pohledu dává jasně najevo, že jednou z jeho silných stránek bude zvýšená odolnost vůči blbům živlům. Tento fakt potvrzuje i pogumovaný povrch zařízení a všudypřítomné šroubky. Pojďme ale na pragmatický popis jednotlivých stran.

Na přední straně nalezneme kromě 4″ displeje a čočky 2Mpx webkamery ještě několik dalších prvků:

 • Výstup reproduktoru pro hovory
 • Proximity senzor
 • Senzor okolního osvětlení
 • Notifikační dioda
 • 3 senzorová tlačítka – Menu, Domů, Zpět
 • 2 hardwarová tlačítka – Přijmout hovor a Ukončit hovor (či zamknout zařízení)

Na pravém boku nalezneme tlačítka pro ovládání hlasitosti. Na shodném místě, avšak na levé hraně zařízení, jsou umístěna tlačítka pro fotoaparát a SOS tlačítko (na které lze nadefinovat funkci „zavolat a napsat SMS na dané číslo při stisku“).

Horní hrana zařízení se chlubí tlačítkem pro vypnutí(zapnutí/odemknutí/zamknutí) zařízení a skrývá pod gumovým krytem konektor microUSB a 3.5 mm jack pro sluchátka, který podává spíše průměrný zvukový projev.

WP_000396 WP_000400 WP_000392

Zadní strana telefonu se chlubí čočkou 8Mpx fotoaparátu, bleskem,výstupem reproduktorů a krytem. Než však odhalím, co se pod ním skrývá, vyjádřím se k reproduktorům. Kvalita zvuku je na lehce nadprůměrné úrovni (dle mého skromného názoru), to ale není hlavní důvod, proč je chci zmínit. Tím je hlasitost. Ta je totiž strašně … vysoká. Vážně, s takto hlasitým telefonem jsem se nesetkal. A co je ještě větší „nářez“ (lepší slovo nenacházím)? Tento telefon na maximální hlasitost dokáže o trochu přehlušit notebook ThinkPad EDGE E531 od Lenova, který hraje taktéž s maximální hlasitostí!
Pojďme ale k pokladu pod „snímatelným“ zadním krytem telefonu. „Snímatelným“ jsem dal do uvozovek naschvál, neboť pro sundání krytu je třeba šroubováku (či nůžek a šikovné manipulace při odšroubovávání šroubků). V každém případě se pod krytem nachází baterie, slot pro microSDHC kartu (klasicky až 32GB) a dva sloty pro SIM (obyčejné; ne žádné microSIM, nanoSIM, apd.).

Pojďme nyní na pár čísel udávajících rozměry a pak na praktickou zkušenost. Šířka zařízení je 17 milimetrů, váha se (i s baterií) vyšplhala na 240 gramů. Teď jsem pár jedincům nejspíše vyrazil dech. Pokud Lumia 920 váží 185 gramů a je to „těžká cihla“, co je tedy potom tohle? A jak to vlastně mohu ještě udržet v rukou? Odpovědi zní „telefon“ a „snadno“. V žádném případě nejsem kulturista či jiný fyzicky zdatnější jedinec, ale i přesto jsem neměl problém telefon tahat po kapsách či držet déle v rukách. Při hraní her evokoval design telefonu „PSP pocit“, takže zde problém také nebyl, spíše naopak (navíc si myslím, že by se z této konstrukce po pár úpravách dalo udělat celkem slušné herní zařízení).

WP_000397 WP_000399 WP_000404

Mezi klady konstrukce patří již zmiňovaný hlasitý reproduktor a přítomnost notifikační diody, kterou velice vítám a bude se mi těžko vracet k zařízení, které tímto prvkem nedisponuje.

Pojďme na záporné stránky produktu. Když pominu váhu a rozměry, kde je nejlepší si zařízení vyzkoušet, nevýhodou je (skutečně) velká tuhost tlačítek a ukrytí portu microUSB a konektoru pro sluchátka. Tyto dva konektory jsou totiž poměrně „hluboko“ a některé kabely k nim nelze přivést z důvodu nedostatku místa.
Další nevýhoda je poměrně sporná. Tlačítko pro ukončení hovoru lze totiž použít i na odemykání a zamykání. To se jeví jako poměrně příjemné, neboť to urychlí přístup k telefonu. Problém nastane ovšem ve chvíli, kdy telefon uložíte do kapsy. Tlačítko se velice jednoduše zmáčkne, tudíž dojde k rozsvícení displeje a zařízení už pak má naději na „samovolné“ ovládání. Po první zkušenosti, kdy jsem nevědomky zavolal na jeden z mých kontaků, jsem aktivoval gesto na zamykací obrazovce. I tak jsem ale viděl, že se telefonu povedlo „zmáčknout“ tlačítko SOS na lockscreenu a po odemknutí zařízení na mě tedy čekala klávesnice pro vytočení čísla tísňového volání. Nemilé.

Hardware a cena

Evolveo StrongPhone Q4 je poháněn quad-core procesorem (na bázi Cortex-A7) s taktem 1.2Ghz 1GB paměti RAM. Svá data můžete uchovat ve 4GB paměti flash, kterou lze rozšířit až 32GB microSDHC kartami.

O zobrazování se u telefonu stará 4″ displej s rozlišením 854480 pixelů. To je spíše podprůměrná hodnota co do počtu PPI. Displej je vybaven technologiemi Gorilla GlassIPS, což slibuje poměrně uspokojivé pozorovací úhly a kvalitu barev. Čitelnost na slunci je relativně dobrá, avšak – senzor jasu je v místnostech dostačující, venku však nastaví jas na poměrně nízkou hodnotu, tudíž je dobré ho manuálně zvýšit na hodnotu maximální (či aspoň vyšší). Podsvícení displeje je rovnoměrné a reakce na dotyk zcela v pořádku.

WP_000411 WP_000402 WP_000410

Zařízení lze bezdrátově připojit pomocí WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth (verze 4.0) a GPS. WiFi pracovala uspokojivě a signál chytala velice dobře. Horší to ovšem bylo s GPS. Tu se mi povedlo po spoustě pokusů chytit pouze jednou, takže v této stránce zařízení neexceluje a s GPS bych spíše nepočítal.

Kvalita hovorů byla v pořádku, proximity senzor fungoval skvěle a signál telefon chytal bez problémů.

V telefonu se skrývá 2800 mAh baterie. To je poměrně slušné číslo a lze si od něj hodně slibovat. Při občasném používání by telefon dokázal ustát i více než 3 dny. Při mobilních datech, zapnuté WiFi, pár SMS, jednom hovoru, nějakém tom brouzdání po internetu a zhruba hodince Modern Combatu 4 na maximální jas se telefon vybil na 50% lehce po 12 hodinách od nabití. To je slušivá hodnota. Při hraní náročné hry na maximální jas zařízení za 3-4 hodiny vybijete. Přibližně stejně dlouhou dobu zabere i nabití.

Screenshot_2013-12-16-21-15-57 Screenshot_2013-12-16-19-55-21 Screenshot_2013-12-16-19-55-29

Fotografické schopnosti (včetně natáčení videa) jsou poměrně dobré. Zadní fotoaparát je schopen za dobrého světla vyloudit poměrně kvalitní fotografie, v interiéru či za horšího osvětlení se projevuje zrnění. Webkamera nepatří mezi špičku, ale pro nějaké základní videohovory postačí.

2 3 1

Pár fotografií v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE.

Systém

V telefonu se ukrývá Android 4.2 Jelly Bean.

Systém běží velice rychle, se záseky jsem se v podstatě nesetkal a nestabilita také byla naprosto výjimečná. V zařízení je předinstalováno pár aplikací a krom úprav v nastavení (možnost plánovaného zapnutí/vypnutí a SOS nastavení) je Android „čistý“.

Jediným malinko větším problémem v systému byla situace, která za dobu testování nastala dvakrát. Jednalo se o chvíli, kdy telefon v zamknutém stavu nereagoval na žádné tlačítko a nešlo ho tedy odemknout jinak, než vyndáním baterie, opětovným zandáním a znovuspuštěním.

Screenshot_2013-12-16-13-45-29 Screenshot_2013-12-16-16-46-28 Screenshot_2013-12-16-13-44-55

Herní výkon zařízení bych ohodnotil jako výborný. Hra Modern Combat 4 běžela naprosto plynule, o menších titulech jako Subway Surfers si Re-Volt ani nemluvím. Díky tloušťce zařízení vám něco jako nadměrné zahřívání víceméně nehrozí.

Screenshot_2013-12-16-21-17-36 Screenshot_2013-12-16-21-21-01 Screenshot_2013-12-16-21-24-19

Se systémem jsem byl po dobu používání skutečně spokojen a nalezl jsem jedinou chybu. A to relativně velkou. Jakožto uživatel, který je zvyklý na 32 GB iPod Touch a 32 GB Android tablet jsem byl poměrně v šoku, když jsem při pokusu o instalaci MC4 dostal hlášku o nedostatku místa. Jelikož je v zařízení pouze 4GB flash paměť, microSD karta je naprostou nutností, pokud chcete instalovat více aplikací či her.  To je poměrně nemilé a rozhodně bych očekával za danou cenu flash paměť aspoň dvojnásobnou (ideálně 16GB+).

Benchmark

Telefon dosáhl v AnTuTu benchmarku skóre lehce přes 13 500, což je zhruba o 10 000 bodů méně, než kolika se chlubí Galaxy S4 od Samsungu. Celkově vzato však zařízení běží ve všech ohledech dobře a benchmark je tak spíše pro zajímavost.

Screenshot_2013-12-10-18-07-19 Screenshot_2013-12-10-18-07-59 Screenshot_2013-12-17-16-33-17

Telefon se dá koupit za ceny začínající na hodnotě 7200 Kč.

Závěr

Během doby, kdy jsem telefon testoval, jsem byl naplněn převážně pozitivními pocity. Za nejsilnější stránky považuji silnou baterii, dobře odladěný systém a odolnost vůči živlům. Slabými stránkami zařízení je (v mém případě téměř nefunkční) GPS, tuhá tlačítka a malá paměť flash. Celkově se ale telefon podle mého názoru povedl a není žádný pádný důvod, proč zařízení nedoporučit.

Na závěr mne napadá otázka konkurence – pokud sháníte odolný dotykový telefon, který by měl nést plnohodnotný operační systém, Caterpillar CAT B15 s cenovkou o pár stovek výše je asi jediným konkurentem. V řeči čísel vypadá Evolveo o dost lépe, v ostatních ohledech nemohu soudit.

abacus_logo

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Abacus Electric, s.r.oINZERTNÍ SDĚLENÍ


Geek tělem i duší. Mám rád mobily, počítače a gadgety. Rád hraji hry a snažím se, abych je mohl vytvářet. :) Vše má svá pro a proti, pak už záleží pouze na prioritách.
 • Erik

  Prosim mam problem se zamknutí tlačítek pod displejem,v kapsi se omilem
  príjme nebo dmítne hovor.Potřeboval bych poradit jak je uzamknout?
  Je to celkem velký prolem!

 • David Kuťák

  Dobrý den,

  jak psáno v recenzi, s tlačítky pod displejem jsem měl také problém, ačkoliv malinko jiného rázu.
  Bylo by dobré, kdyby Evolveo udělalo update, který by obsahoval možnost obě tato tlačítka „deaktivovat“.

  Samotný Android tuším má aplikace na přemapování funkce tlačítek, ale nepletu-li se, tak je třeba root.

 • Iveta Stará

  mám dotaz, nezjistil jste při testu, že se po každém zapnutí a vypnutí wifi nebo mobilu mění mac adresa?? mě totiž jo a dost mě to štve, asi půjdu telefon vrátit, protože firmware je v nedohlednu

 • F.

  Tlačítka nejdou zamknout úmyslnmě. Servis evolveo oznámil, že to je proto aby se mohl hovor přijímat i v rukavicích. Smůla já rukavice nepoužívám :-(

 • David Kuťák

  Dobrý den,

  podobného problému jsem si nevšiml a je to skutečně zvláštní chyba, je-li tomu vážně tak.

 • David Kuťák

  Dobrý den,

  důvod, který Evolveo uvedlo, mě také samozřejmě napadl, ale přesto myslím, že by přidání této možnosti přišlo vhod a tuto výhodu by telefon rozhodně neztratil. :)

 • mmrakk

  Bohužel se mohu podělit o zkušenost s nechtěným pádem z kapsy kalhot (cca 90cm) na chodník – nevydrželo dotykové sklo a popraskalo tak, že se z něho odštipovaly ostré střepy. Záruka to samozřejmě nekryje. Požádal jsem o nabídku výměny a z Evolveo mi odepsali, že výměna celého předního krytu k němuž je sklo přilepeno bude i s dopravou za 1700,- Kč s DPH. Zároveň jsem požádal o nabídku i autorizovaný servis Sectron uvedený na evolveo.eu stránkách – zde odpověděli, že to bude 1160,- Kč s DPH. Hádejte , co jsem si vybral? Nicméně svojí volby začínám litovat neb ze Sectronu následně přišlo navýšení ceny na 1420,- Kč s DPH, to je stále méně než od Evolveo samotného, žel se ukázalo, že v telefonu zůstalo něco chrastit, jako by tam někdo nechal nějaký volný šroubek. Takže další náklady na odeslání zpět. Vyřešeno výměnou předního i zadního krytu – neptejte se mne proč! Po vybalení další překvápko – mezi dotykovým sklem a LCD displayem jsou nějaké chlupy. Prostě super servis!!!
  viz foto http://www.rajce.net/a9397964

 • http://apemobile.cz/ Miroslav Václavík

  To je opravdu nemilá situace! Doufáme, že se vše nakonec vyřeší ve Váš prospěch a přejeme hodně štěstí.

 • Zu

  Dobrý den, někde jsem četla, že nějakou aplikací jde zamykat HW tlačítka – nevíte, co je to za aplikaci? Nepodařilo se mi ji zatím najít.:-/ Děkuju za případné info.:-)

 • Šikula

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat co s rozbitým displayem. Po prvním pádu se mi tam udělal krásný pavouček. Kde mi ho vymění a kolik to tak může stát?? Nebo je možná reklamace??
  Děkuji za odpověď

 • Šikula

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat co s rozbitým displayem. Po prvním pádu se mi tam udělal krásný pavouček. Kde mi ho vymění a kolik to tak může stát??
  Děkuji za odpověď.

 • David Kuťák

  Dobrý den,

  bohužel nevím. :/
  Kdysi jsem na nějakou narazil, ale vyžadovala root.
  Naleznete-li ovšem nějakou vy, určitě nám dejte vědět. 😉

 • David Kuťák

  Dobrý den,

  obávám se, že reklamace nevyjde, ale zkusit to můžete – telefon je prezentován jako odolný, tudíž by nás názor společnosti na podobný problém zajímal.

  Co se týče placené výměny – v tomto bohužel (možná spíše bohudík) přehled nemám, ale zkuste napsat přímo do společnosti. V případě že reklamaci nepřijmou, za nějakou částku (jakou, toť otázka) určitě displej vymění nebo vás odkážou na některý ze servisů, kde se o tento problém postarají.

  Přeji hodně štěstí při řešení této nemilé situace!

 • QWERT ASDFG

  Planujem kupit odolny telefon na outdoorove aktivity typu geocaching a pod. Preto ma zaujima, ake su skusenosti s GPS, ci popisovany problem s citlivostou je problem jedneho kusu, alebo sa jedna o standardne spravanie zariadenia ?

 • David Kuťák

  Dobrý den,

  u našeho kusu byla GPS skutečně bídná.
  Jak je tomu u ostatních netuším – zařízení ovšem disponuje procesorem MediaTek, které mají obecně s GPS problémy poměrně často.
  Zkuste se podívat na recenze na Heurece, ty budou nejvíce vypovídající, neboť jsou založené na zkušenostech ze spousty rozdílných kusů (při letmém průletu to vypadá, že by náš problém mohl být spíše ojedinělý).

 • QWERT ASDFG

  Diky za info, teraz som si vsimol ten MediaTek. Hmm, tak to sa radsej pozriem po niecom inom.

 • Moje Máňa

  Telefon je úplně k hov.. Během půl roku odešla navi, signál mizí, vypíná se, lehčí pád ze 30 cm a prasklo sklo, seká se, atd, atd…. To, že handsfree opravdu nefunguje s naprosto žádnými sluchátky, prostě mikrofon nejde, to mně dost vyvedlo z míry! Skončil jsem svoje trápení, když mi během jednoho hovoru se zákazníkem 5x vypadl signál…uprostřed Prahy… jediné + telefonu je, že po letu vzduchem a nárazu na zeď kryt zůstal prachotěsný…. =P SRAČKA Z ČÍNSKÉ LINKY!!!!

 • http://apemobile.cz Miroslav Václavík

  Haha, hodně přímé řešení obdobného problému. Nevím, jestli by na něco podobného měli „koule“ i ostatní. 😀

 • ondra

  nedá se dokoupit displej do Q4