DSCN1655

Recenze Evolveo XtraTab 8 QC

Do redakce zavítal 8″ tablet od společnosti Evolveo honosící se označením XtraTab 8 QC. Pod zkratkou QC se skrývají slova „quad core“ naznačující, že v tomto zařízení tepou čtyři jádra procesoru. 7″ bratříčka tohoto tabletu jsme recenzovali poměrně nedávno a bohužel nedopadl nejlépe. Jak si vedl větší ze dvou sourozenců? Dozvíte se níže!

Obsah balení

Zařízení se i s veškerým příslušenstvím ukrývá v krabičce vyvedené v barvách společnosti Evolveo. Design nás ale až tolik nezajímá, hlavní je to, co se nachází uvnitř:

  • Adaptér nabíječky
  • microUSB-USB kabel pro připojení k počítači
  • Uživatelský manuál
  • Pouzdro na tablet

Stejně jako u 7″ bratříčka tohoto tabletu jsme pouzdro v naší verzi neměli, ale u kusů určených k běžnému prodeji se jedná o standardní příslušenství.
K samotnému obsahu balení nemám v podstatě výtky. OTG (či HDMI) kabel by byl příjemným překvapením, ale v této cenové kategorii by se nejspíše jednalo o poměrně zbytečné navýšení cenovky (stejně jako případná přítomnost sluchátek) – pouzdro je mnohem praktičtější volbou.

ObsahBaleni

Design a zpracování

Po designové stránce zařízení nijak extra nevyniká z dnešní nabídky tabletů vyjma 8″ displeje s mírně atypickým poměrem stran 4:3. Na přední straně kromě displeje a rámečku nalezneme ještě čočku webkamery, která se nachází v pravém horním rohu a disponuje VGA rozlišením, což odpovídá 0,3 Mpx.

Na levé a spodní hraně zařízení nenalezneme žádné ovládací prvky ani výstupy. Jiná je ovšem situace na hraně horní, konkrétně na její pravé části, kde se nachází kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti po jehož pravé straně nalezneme hardwarové tlačítko Zpět.

Největší koncentrace ovládacích prvků je na pravém boku. Zde zaujalo nejvyšší možné místo tlačítko pro zapnutí zařízení (či vypnutí, odemknutí a zamknutí). Pod ním se nachází 3.5 mm jack pro sluchátka. Ten podává (na můj vkus) dostatečně hlasitý projev, jehož kvalitu bych hodnotil jako poměrně uspokojivou. Pod konektorem pro sluchátka je microUSB port, jehož primárním účelem je připojení tabletu k PC a přenos dat. Přes tento port je také možné tablet nabíjet.
Dalším rozhraním (a zároveň milým překvapením) je miniHDMI port. Pod ním nalezla své místo napájecí zdířka. Její přítomnost mi malinko nejde do hlavy, neboť bych považoval za lepší nabíjení skrze onen microUSB port. Na pravé hraně dále následuje prvek pro reset zařízení a slot pro microSDHC karty, který pojme kartu až o velikosti 32GB.

DSCN1643 DSCN1658 DSCN1660

Jako poslední se podíváme na zadní stranu tabletu. Ta je vyhotovena z hliníku(!) a kromě velkého loga společnosti Evolveo a označení modelu na ní nalezneme čočku 2Mpx fotoaparátu a výstup reproduktoru. Ten kvalitativně nijak nevybočuje z kategorie, ale je i na maximální hlasitost poměrně hodně tichý, takže v hlučnějším prostředí jsou sluchátka nutností.

K samotnému zpracování zařízení mám pouze klady. Zařízení je pevné, neprohýbá se a drží se skutečně velice dobře. V tomto ohledu skutečně tablet exceluje. Šířka zařízení je 10 mm a váha se vyšplhala na 425 gramů, což není úplně nejnižší hodnota, ale osobně jsem nepociťoval problémy při delším držení tabletu v rukou.

Celkovým shrnutím považuji zpracování zařízení za skutečně povedené, tlačítka jsou rozmístěna relativně dobře a vyjma skutečně tichých reproduktorů je zde vše naprosto v pořádku.

Hardware a cena

Evolveo XtraTab 8 QC je poháněn čtyřjádrovým procesorem (na bázi Cortex-A9) s taktem 1.3GHz a 1GB paměti RAM. Svá data můžete zanechat v 8GB flash paměti, kterou lze rozšířit až 32GB microSDHC kartami.

O zobrazování se zde stará 8″ displej s rozlišením 1024768 pixelů, které tablet řadí spíše do mírného podprůměru co do PPI. Jak jsem zmínil v předešlé kapitole, tablet disponuje poměrem stran 4:3, což je v dnešní době poměrně netypická hodnota, ale po zkušenostech ji mohu nazvat jako praktickou.
Displej disponuje technologií IPS a můžete se tak pochlubit poměrně dobrými pozorovacími úhly a kvalitou barev. Hůře na tom je čitelnost na slunci. Podsvícení displeje bylo u našeho kusu rovnoměrné a reakce na dotyk zcela v pořádku.

DSCN1632 DSCN1633 DSCN1649

Zařízení lze bezdrátově připojit pomocí WiFi (standartu 802.11b/g/n), Bluetooth či GPS je nutné oželet. Minule recenzovaný kousek, kterým byl téměř shodný 7″ brácha tohoto tabletu, značně pohořel v oblasti síly signálu WiFi. Z tohoto důvodu jsem byl zvědavý (a v obavách), jak dopadne 8″ XtraTab. A verdikt? Jo, kdyby to bylo tak jednoduché. Občas WiFi fungovala relativně uspokojivě a po internetu se dalo surfovat. Ve větší části případů byla však rychlost opět (poměrně) nízká. Stahování aplikace z Google Play se někdy táhlo velice dlouho a zpomalilo jakékoli jiné interakce s internetem v tabletu.

Jaký je tedy verdikt pro WiFi? O nějaký kus lepší než u XtraTab 7 QC, ale cíl přesto není na dosah ruky. Každopádně je Evolveo na správné cestě.

V tabletu je nainstalována 4500 mAh baterie. Čísla tedy nezní vůbec špatně. S hraním her, stáhnutím nějaké té aplikace a občasným brouzdáním po internetu tablet vybijete při jasu nastaveném lehce pod polovinu za zhruba 4 hodiny, což je celkem slušná hodnota. Ve standby režimu tablet bez větších problémů pár dnů vydrží. Samotné nabití baterie zabere z 20% do plného stavu lehce přes 3 hodiny a 15 minut.

Fotografické dovednosti patří mezi průměr dané kategorie. Samotná operace s fotoaparátem mi přišla poměrně pomalá, každopádně kvalita zadního fotoaparátu je pro nouzové účely přijatelná, kvalita webkamery je přijatelná pro nejnouzovější účel ze všech nouzových účelů. V jistých situacích sice platí, že „i s malým kašpárkem lze zahrát velké divadlo“, zde je ovšem situace jiná. Vlastní názor si můžete udělat z fotografií níže.

IMG_20131208_113600 IMG_20131208_113617 IMG_20131208_113451

Systém

Jedním z důležitých prvků každého tabletu je operační systém. V tomto zařízení vás pozdraví rovnou Android 4.1 Jelly Beancož je rozhodně příjemné.

Během používání jsem se setkal s drobnou nestabilitou, v ostatních ohledech běží zařízení poměrně rychle, ačkoliv se drobným zásekům nevyhne. V tabletu je předinstalováno pár aplikací a jedinou změnou v systému je přítomnost tlačítka pro pořízení screenshotu vedle 3 hlavních ovládacích prvků.

Screenshot_2013-12-06-18-23-53 Screenshot_2013-12-07-11-56-01 Screenshot_2013-12-04-20-31-24

Nejlépe bohužel tablet nedopadl v oblasti kompatibility aplikací. Opět jsem narazil na problém ve hře Dead Trigger. Dále se mi nepovedlo rozjet ani jeden z testů AnTuTu a problém byl i s „hrou“ Epic Citadel. To trochu ztížilo provedení benchmarků.

Značně zvědavý jsem byl také na herní výkon. Ten bych označil jako solidní – tablet bez větších problémů zvládá Real Racing 3 či Turbo Racing League. U Jetpack Joyride jsem narazil na problém s občasným probliknutím obrazovky, ale po výkonové stránce hra běžela v pořádku.

Screenshot_2013-12-07-21-57-17 Screenshot_2013-12-07-22-01-27 Screenshot_2013-12-07-22-09-47

Co mě příjemně překvapilo byl fakt, že se tablet i v zatížení zahřívá poměrně málo, takže není nějaký větší problém držet zařízení v rukou.

Benchmark

Jak jsem zmiňoval výše, bohužel se mi nepovedlo rozběhat AnTuTu, tudíž jsem musel provést benchmark pomocí aplikace Vellamo a An3DBench.

Screenshot_2013-12-06-18-08-33 Screenshot_2013-12-06-17-33-01 Screenshot_2013-12-06-18-08-12

Výsledky ve Vellamu se vždy zařadily kus pod Samsung Galaxy Nexus, v An3DBench dosáhl tablet výsledku, který je zhruba o 3500 bodů vyšší než u tabletu s Tegrou 2. To není zase tak špatné.

Tablet se dá koupit za cenu okolo 3500 Kč.

Závěr

Při používání tabletu jsem byl ve většině případů naplněn spíše pozitivními pocity. Za největší chybu považuji slabou WiFi a reproduktory + nekompatibilitu aplikací. Chválím naopak poměrně dobrý herní výkon, celkem slušnou výdrž baterie a kvalitu sestavení. Pokud se nehodláte nějak extra oddávat internetu, zkuste XtraTab 8QC – možná budete mile překvapeni. V opačném případě – nákupu tabletu jako zařízení určeného k brouzdání po internetu – bych si ještě koupi promyslel.

Co se týče konkurence, nejzajímavější možností je asi o 500 Kč draží ASUS MemoPad HD7, který se může pochlubit velice lákavými výsledky.

abacus_logo

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Abacus Electric, s.r.o



INZERTNÍ SDĚLENÍ


Geek tělem i duší. Mám rád mobily, počítače a gadgety. Rád hraji hry a snažím se, abych je mohl vytvářet. :) Vše má svá pro a proti, pak už záleží pouze na prioritách.