tablet_tema

[Téma] Na co si dát pozor při výběru levného tabletu

Tablety jsou čím dál populárnější součástí počítačového vybavení mnoha domácností, mnoho lidí u nich však kouká po těch opravdu nejlevnějších kusech, které často trpí řadou zásadních nedostatků – čím se řídit, na co si dávat pozor? To vše a mnoho dalšího si probereme v dnešním tématu.

Už dávno se nedá plošně říct, že všechny tablety za 3000 Kč a méně jsou naprosto nepoužitelné stroje, které nakonec lépe poslouží jako podložka křivého stolu. Rozdíl oproti dražším modelům je nyní především ten, že musíte být při výběru dost obezřetní a hlídat si konkrétní parametry. Mnoho méně technicky zdatných lidí se nechá snadno ukecat tím, že je na krabičce velkým fontem napsáno „4 JÁDRA PROCESORU, 8 GB PAMĚTI“, načež zjistí, že tablet se nepoužitelně seká už v základním menu a 8 GB paměti jim je k ničemu, protože operační paměť o objemu 512 MB je permanentně zahlcena systémem a nemá žádný prostor pro další obsah. Nemluvě o tom, že jakékoliv vychýlení pohledu na displej s rozlišením z konce devadesátých let způsobí absolutní ztrátu barevného podání… inu, pojďme na to popořadě.

Displej

Lidé se v zásadě dělí do tří skupiny na ty, kteří si u displeje nehlídají vůbec nic a nechají se opít výše zmíněným, potom jsou tu takoví, kteří se alespoň dívají na rozlišení, ale už zapomínají na technologii displeje, a potom jsou tu uživatelé, kteří nechtějí při pohledu na displej permanentně trpět a dají si proto i pozor na výrobní technologii. Obecně platí, že ani u malých 7“ tabletů se zkrátka nehodí používat rozlišení menší než HD (tedy alespoň 720 vertikálních pixelů), a to hned z několika důvodů.

Celá věc okolo rozlišení je dána především uživatelským komfortem, který je v případě těchto nízkonákladových displejů opravdu příšerný. Ano, pokud chcete, tak vás to reálně při používání asi moc neomezí, ale bez displeje tablet moc nemá smysl, takže se nehodí na něm příliš šetřit. U displejů každopádně vždy sahejte pouze po tabletech, které disponují IPS panelem (případně Super AMOLED, ale ten se v levné třídě nenachází). Výrobci se tímto perkem obvykle chlubí, takže by neměl být problém odlišit IPS panel od TN i při čtení specifikací – a vaše oči rozdíl poznají hned na první pohled.

Procesor, grafika a RAM

Čím víc jader, tím víc… ale vážně. V levných tabletech se ve většině případů vyskytují levné MediaTek procesory, které sice mohou disponovat armádou výpočetních jader, ale reálně stejně podávají menší výkon než optimalizované čipy od zavedených výrobců. To však neznamená, že by se procesory MediaTek nedaly používat – na trhu jich však koluje tak široké spektrum, že není lepší rady než si zkrátka daný typ procesoru zadat do Googlu a něco si o něm přečíst, anebo zkusit štěstí na YouTube tak, že do něj zkrátka zadáte celý název tabletu a budete doufat, že vám jej někdo na videu představí.

Toto levné odvětví je obzvlášť populární u ruských recenzentů techniky, ale pokud jejich jazykem nevládnete, tak nemusíte zoufat – zkrátka si jen najděte záběry, kde tablet reálně používají. Pokud se bude sekat i v hlavním menu, tak ruce pryč. Pokud ale recenzent ideálně ukáže i hraní nějaké náročnější hry, tak si můžete udělat celkový obrázek o výkonu tabletu. Třeba ani nemusíte mít zájem o hraní her, nicméně právě hry představují výborný reálný benchmark toho, jak tablet dokáže operovat v každodenním nasazení.

Totéž platí i o grafických čipech – u levných tabletů se v poslední době velmi uchytila grafika Mali-400, která nenáročným uživatelům bez zájmu o hardcore hraní v pohodě postačí na jakoukoliv aktivitu. Horší to bývá obvykle s operační pamětí. U té buďte hodně na pozoru – nemusíte nutně řešit její přenosové rychlosti, ale kapacitu musíte brát v úvahu. Obecně platí, že minimum pro stabilní výkon Androidu bez hodně aplikací je 1 GB, a na Windows tabletech i spíše 2 GB, jinak vám tablet bude aplikace zabíjet jak na běžícím páse. Na rozdíl od jader procesoru v případě RAM platí, že čím více, tím lépe (což je i díky tomu, že dávat do tabletu nevyužitelně moc RAM je zkrátka plýtvání náklady).

Akumulátor

Výrobci používají různé akumulátory o různých kapacitách a provozních hodnotách, některé akumulátory jsou náchylné k poruchovosti, jiné nikoliv. Obecně v této kategorii se nedá příliš spoléhat na to, co uvádí výrobce či prodejce, takže je lepší dát na čím dál populárnější uživatelské recenze, které najdete třeba na agregátorech zboží. Dá se říci, že čím vyšší kapacita, tím lépe, ale i parametrově menší akumulátor dokáže nakonec vydržet déle, protože třeba byla softwarově vylepšená správa energie, čím se dostáváme k…

Software

Tablet by bez software byl k ničemu, a s ohledem na charakter proudění aktualizací na Androidu spíš počítejte s tím, že u levných tabletů si nové verze systému příliš neužijete a ve většině případů prostě zůstanete na tom systému, s jakým bylo zařízení dodáváno. U Windows tabletů je situace teoreticky lepší, protože Windows není z hlediska kompatibility tak závislé na dalších zásazích od výrobce, ale klidně se může stát, že pro změnu narazíte na problém s ovladači.

Velikost úložiště

Velký kámen úrazu – rozhodně si dávejte pozor, zda výrobci do tabletu dávají alespoň 8 GB vnitřního úložiště, a ideálně volte ty tablety, které umožňují rozšíření o paměťovou kartu (ne všechny toto nutně splňují). Další problémem i při případné přítomnosti slotu na paměťovou kartu může být to, že software nepodporuje přesun aplikací na ni – v Androidu to dnes už jde nativně, ale realita je taková, že někteří výrobci to z neznámých důvodů zakazují, takže buďte na pozoru. U Windows tabletů pak vyvstává problém s tím, že systém si vytváří objemné zálohy a pár aktualizací dokáže spolehlivě „ucpat“ i 16 GB úložiště, takže si dejte pozor, abyste pak většinu času místo používání tabletu strávili přepočítáváním toho, co si ještě můžete dovolit nainstalovat a co už ne.

GPS

Těžko říct, jak velké procento uživatelů toto může trápit, nicméně počítejte s tím, že většina zástupců tábora super levných tabletů GPS čipem nedisponuje a pozici dokáže maximálně určovat s využitím WiFi, nebo (pokud jím disponuje) GSM modulu. Což není ani rychlé, ani přesné. Pokud ve specifikacích narazíte na něco, co v kolonce navigace zmiňuje datový provoz, či GSM, tak s největší pravděpodobností standardní GPS tablet neobsahuje – tím by se výrobce zcela jistě pochlubil. Mapové podklady samozřejmě využívat můžete, ale navigace v reálném čase bude nepraktická.

Jaké značky?

Značka je opravdu čistě věc preferencí, a zejména v této levné třídě prakticky vůbec nehraje roli. Jak by klasik vtipkoval – pokud dokážete název té značky vyslovit bez lámání jazyka, tak je to lepší. Pokud v levné kategorii narazíte na některou ze zavedenějších značek, tak obvykle můžete počítat s lepší podporou, příležitostnými aktualizacemi software a širší komunitou na internetu, ale v zásadě se nedá říct, že by tablety „beze jména“ v dnešní době nešly používat. Naopak – pokud jste nenároční a dáte si pozor na výše zmíněné body, tak máte slušnou šanci, že pořídíte solidní webový terminál, na kterém si i zahrajete nějakou hříčku typu Angry Birds.



INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.