alldro

Recenze: AllDro Speed 7“ – Super škatulka za necelé 4000 Kč

S postupným sílením Androidu na trhu se smartphone a tablety se na trhu objevuje čím dál více zařízení, která sice nabízejí velice příjemné ceny, ale na oplátku nedávají absolutně nic. Tablety za cenu kolem 4000 Kč se vyrojily v obrovském množství a absolutní většina z nich nestojí ani za starou bačkoru. Naštěstí se čas od času najde stroj, který toto pravidlo poruší a nabídne za pár tisíc korun skvělou kopu zábavy. AllDro Speed 7“ je jedním z nich.

AllDro Speed 7“ je levným tabletem od společnosti AllView. Na internetu ho můžete nalézt za cenu kolem 4000 Kč, na našem partnerském eshopu se v tuto chvíli prodává přesně za 3725 Kč. Jedná se o tablet, který se již dočkal updatu na Android 4.0.3, v lepších obchodech ho tedy naleznete již v této verzi. Aktualizace se totiž neprovádí klasickým OTA způsobem, ale musí se postupovat mnohem složitěji. Jestliže se tedy budete rozhodovat, kde tento tablet případně pořídit, rozhodně se obraťte na eshopy, které ho mají již s nejnovějším Androidem. My se dnes podíváme na tablet s verzí Androidu 2.3.4, brzy však dodáme krátké doplnění i o informace o tabletu s ICS.

I když se jedná o levný tablet, snaží se to všemožně maskovat. Například pocit z něj je velice dobrý. Když ho vezmete do ruky, rozhodně nemáte pocit „plasťáka“ za pár korun. Velice pěkně provedené šasi o rozměrech 194x120x9.9 mm totiž zaručuje opravdu štíhlé tělo tabletu a svou váhou o hmotnosti 329 g dává svému majiteli pocit, že zde zdaleka nebyly použity pouze plasty. Podobný pocit má člověk například z telefonů HTC – pořádný kus zařízení, který nevrže a je pěkně pevný.

Jak již název napovídá, jedná se o placku se sedmipalcovým displejem. Ten je kapacitní TFT LCD a jeho rozlišení se zastavilo na 800480 px. To je vcelku nezvyklé na tuto cenovou kategorii. Většina podobných přístrojů má totiž stále displej rezistivní, což už je technologie značně zastaralá a velice nepříjemná. Kapacitní displej je tedy veliké plus, a to i přesto, že je bohužel kvalita displeje na úrovni odpovídající této cenové skupině. Barvy jsou vcelku nevýrazné a ani podsvícení není z nejlepších. Ve srovnání s ostatními levnými tablety do 4000 Kč jde však o naprostou špičku.

AllDro Speed 7“ popohání procesor Cortex A8 s taktem 1.2 GHz a grafický procesor Mali 400 se čtyřmi jádry. I to je v porovnání s ostatními levnými tablety vysoký nadprůměr a odpovídá tomu i jeho výkon. Hravě si poradí i s těžšími hrami a nezastaví ho ani jednodušší 3D aplikace. Tablet bez problému zvládl hry jako Brothers in Arms, Guerilla Bob nebo Dead Space. U náročnějších her už byl AllDro Speed ale bezradný a bylo jasně vidět, že se nemůže s tablety za 10 000 Kč a více srovnávat. U her jako GTA III se FPS nedostaly přes 10, což je na hraní her opravdu málo.

Tablet má zvláštně řešenou vnitřní paměť. Ta má v celkovém součtu 4 GB, ale je rozdělena na dvě části – 2 GB paměť přístroje a 2 GB patří jakési vnitřní paměťové kartě. Nemůžete tak s celými 4 GB nakládat tak, jako by šlo o opravdovou paměť. Někdo si řekne, že jde o drobnost, ale rozhodně to není nic příjemného, když musíte přemýšlet kam kterou aplikaci nainstalujete, aby fungovala bez problému. Navíc v současné době, kdy mají hry velikost klidně i 700 MB, je to znatelný problém. Rozhodně však 4 GB postačí pro klasické používání a nebudete-li chtít mít na tabletu všechny hry od Gameloftu, budete spokojení. Navíc tablet podporuje microSD-TF karty do velikosti až 32 GB.

AllDro Speed 7“ se může pochlubit celou řadou vstupů a konektorů. Na jeho pravém boku naleznete 3.5mm vstup pro sluchátka, miniUSB, microHDMI, mikrofon a vstup pro napájení. Zespodu pak máte vstup pro již zmiňované paměťové karty. Tablet navíc podporuje Wi-Fi, s konektivitou tak rozhodně nebude problém.

Tablet má drobně upravený systém Android 2.3.4. Přestože má tři kapacitní tlačítka, jsou do prostředí tabletu vytvořeny i softwarové alternativy. Absolutně mi tedy uchází smysl těchto softwarových tlačítek. Kapacitní tlačítka bohužel nejsou podsvícena, takže jediný moment, kdy se dají softwarová tlačítka smysluplně využít, je v noci. A to ještě před tím, než se s tabletem naučíte zacházet. Po několika dnech si totiž zvyknete na rozložení kapacitních tlačítek na boku přední strany a budete je používat naprosto automaticky i potmě.

Na horní straně pak naleznete kolébku pro ovládání hlasitosti a zámek pro zapínání tabletu, případně pro uspání a probuzení. Stejně jako kapacitní tlačítka HOME, BACK a MENU, má i dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti svůj ekvivalent přímo v Androidu.

S probouzením přístroje je zpočátku problém. Tablet totiž reaguje na stisknutí tlačítka pro probuzení s obrovskou prodlevou a než si na tento fakt zvyknete, budete s tím mít velký problém. Než se totiž tablet „ozve“, stisknete tlačítko pro probuzení znovu v domnění, že jste ho předtím zmáčkli málo, a tablet si znovu uspíte. Veliká škoda, ale brzy si na to zvyknete.

Dalším problémem, na který jsme během testování tabletu narazili, bylo připojení Wi-Fi. To nám čas od času naprosto nepochopitelně zmizelo a v nastavení se objevila chybová hláška. Wi-Fi pak nešla znovu zapnout a pokud jste se následně chtěli z jakéhokoliv důvodu připojit k internetu, museli jste tablet restartovat. Dle slov uživatelů je to ale ojedinělý problém u několika kousků.

Tablet disponuje ještě jednou přední kamerkou o rozlišení 1 MPx. Dá se tak velice dobře využít k dělání videohovorů přes internet. 3G modulu se nedočkáte v žádné verzi, volání ani videohovory přes klasické mobilní sítě tak nečekejte.

AllDro Speed nás překvapil velice dobrou dobou výdrže. U tabletů z této cenové relace je kapacita baterie 3100 mAh velice pěkná a tablet vydrží bez problému i několik dní normálního používání se zapnutou Wi-Fi a displejem nastaveným na nejvyšší jas. V případě, že na tabletu budete chtít hrát hry, vybije se za přibližně 5-6 hodin, což je velice pěkná hodnota.

Shrnutí

Tabletů za 4000 Kč se v posledních dvou letech vyrojilo opravdu neuvěřitelné množství a je obrovská radost, když si člověk může v záplavě nekvalitních strojů sáhnout i na ty lepší z nich. Je jasné, že nebude kvalita čtyřtisícového tabletu odpovídat kvalitám iPadu, Galaxy Tabu či Transformeru, ale pokud se vám nechce dávat více jak 10 000 Kč za tablet a hledáte něco v této cenové relaci, může být právě AllDro Speed 7“ tím pravým pro vás. Tento tablet byl opravdu příjemným překvapením a jedná se jednoznačně o jeden z nejlepších kousků na poli čtyřtisícových tabletů.

Na tablet jsme se také podívali v krátké videorecenzi:

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Za zapůjčení tabletu děkujeme eshopu http://www.supermobily.sk/



INZERTNÍ SDĚLENÍ


Student, redaktor a IT fanoušek