samsung_microsoft

Microsoft žaluje Samsung, protože přestal platit za patenty

Microsoft je známý tím, že na Androidu vydělává relativně velké peníze díky držení některých klíčových patentů. Poplatky za tyto patenty vybírá přímo od všech velkých výrobců zařízení s Androidem, tedy až na Samsung, který přestal platit. A to se Microsoftu pochopitelně nelíbí.

Patentové neshody spjaté s Androidem jsou evergreenem médií zaměřených na mobilní technologie. Kromě několikaleté „patentové války” jihokorejského Samsungu a amerického Applu se v této oblasti proslavil i Microsoft, který na Androidech dlouhodobě vydělává, protože drží patenty, jež Android (a potažmo i samotní výrobci) využívá. Příznivci zeleného robota kvůli tomu na softwarového giganta z Redmondu dlouhodobě nadávají, ale jeho právo na vybírání licenčních poplatků mu nikdo stále nedokázal prokazatelně upřít, což činí licenční dohody mezi Microsoftem a výrobci naprosto legitimními bez ohledu na názory internetové komunity.

Problém je v tom, že Samsung se Microsoftu minulý rok vzepřel a jeho poslední platba za licenční poplatky neproběhla včas, ba co více – Samsung ani nezaplatil dohodnutou částku navýšenou o pokutu za nedodání peněz včas. Microsoft ještě nějakou dobu čekal a se Samsungem mimosoudně komunikoval, ale potom mu už došla trpělivost a celou záležitost předal k soudu a dožaduje se přezkoumání licenční dohody se Samsungem. Jihokorejský výrobce elektroniky se hájí tím, že akvizice Nokie Microsoftem tuto dohodu zneplatnila, ale je otázka, co na takový argument řekne samotný soud.

Ačkoliv neznáme přesné znění dohody, tak laickým pohledem nejde o příliš přesvědčivé zdůvodnění porušení dohody. Na druhou stranu – pokud by Samsung u soudu uspěl a licenční dohoda by byla akvizicí Nokie skutečně zneplatněna, tak by šlo o významný precedens a ostatní výrobci dostali do rukou silný argument, kterým by se mohli bránit a dožadovat se zrušení licenčních poplatků (za předpokladu, že jejich licenční dohoda je podobné té mezi Samsungem a Microsoftem).

Microsoft a Samsung však neplánují otevřenou mediální válku, je to přesně naopak – obě společnosti se vyjádřily v tom smyslu, že tento spor neohrozí jejich jinak dobré vztahy. Zástupce Microsoftu přímo na svém blogu uvedl, že bohužel se i partneři občas nedohodnou. Samsung však opět ukazuje, že se nebojí postavit svým velkým partnerům (a konkurentům zároveň), připomeňme si třeba jejich nedávný rozpor s Googlem kvůli chytrým hodinkám.

Zdroj: GINZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.