2014_ohlednuti

[Téma] Ohlédnutí za rokem 2014

Rok 2014 je téměř za námi, tak si pojďme připomenout a projít si, co se v něm událo. A že je opravdu o čem mluvit, rok to byl pořádně výživný, a to pro fanoušky a uživatele prakticky jakékoliv platformy. Streamování, Android 5.0, iPhone 6, Windows 10 a další témata hezky přehledně v jednom článku!

Letošní rok pokračoval v trendu, který v roce 2013 začal při velkém rozmachu streamování muziky. Streamovat se postupně začínal další obsah, a to včetně her – Sony na začátku roku oznámilo uvedení služby PlayStation Now, se kterou jste si na chytrých zařízeních a konzolích mohli zahrát klasiky z dob PlayStationu a PlayStationu 2. A u streamování ještě chvíli zůstaneme – ačkoliv nemáme žádná konkrétní čísla, tak minimálně z mediálního hlediska se velkým hitem stalo Spotify, které tak navázalo na úspěšný start v předešlém roce.

Z pohledu multimédií ještě zaujalo rozšíření portfolia Google Play na našem trhu – společnost z Mountain View u nás totiž začala prodávat i půjčovat filmy, a to i v HD kvalitě. Přijetí bylo ve srovnání s hudebním prodejem a streamem značně vlažnější, v čemž hrály jistou roli i ceny. O těch si troufám říct, že nebyly úplně nastaveny na kupní sílu, jakou Česká republika v tomto odvětví představuje. Za zajímavou kuriozitu ale můžeme považovat nedávnou chybu, jejímž vlivem byly filmy z produkce Disneyho hodně levné – a okamžitě se z nich staly nejnakupovanější filmy na českém Google Play. Otázka ale je, zda by se studiím vyplatilo, kdyby se za všechny filmy v HD kvalitě platilo 16 Kč… nejspíš ne. Tolik na úvod k multimédiím, nyní se už pojďme pustit do čistě mobilní tématiky.

spotify nokia-normandy lumia
– Spotify v roce 2014 sílilo, původní úniky Nokie s Androidem, dnes už Microsoft Lumia

Na začátku roku se taky začala rozjíždět velká mediální vlna okolo údajné Nokie s operačním systémem Android. Jak už dnes ale víme, celý tento projekt Nokia X nedopadl příliš slavně, čemuž nepomáhala ani slabá výbava a značně osekaný systém, který přímo po vybalení nepracoval s ekosystémem Googlu. Celý projekt byl po krátkém působení zaříznut. A když už padlo jméno Nokie, tak nemůžeme nezmínit to nejpodstatnější – celá mobilní divize slavné společnosti z Finska byla prodána Microsoftu, který příliš nelelkoval a navzdory právům na několik let se rozhodl jméno společnosti u nových modelů odebrat. Microsoft Lumia je nový oficiální brand, který symbolicky ukončil mnohaleté trápení bývalé světové jedničky, jež zaspala moderní trendy zavedené iPhonem.

Jak se ale ke konci roku ukázalo, nejnadšenější fanoušci nemusí pro společnost truchlit – odříznutí ztrátové divize jí finančně prospělo, a už nyní ukazuje svůj nový tablet N1. A internetem už kolují rendery údajných telefonů, které by Nokia mohla vypustit na trh ve spolupráci s čínskými fabrikami. Oficiálně se ale má za to, že Nokia může telefony začít prodávat až od 1. ledna 2016.

n1-11.0 xiaomi_h nokia-c1
– Tablet Nokia N1, skokan roku Xiaomi a údajná Nokia nové finské éry

Čína na vzestupu. Ať se na to díváme lokálním, či globálním pohledem – jedno můžeme říct s jistotou: Čínské telefony berou svět útokem. Už ani neplatí to, že by si telefony „bez značky” kupovali výhradně znalci posuzující dle specifikací, víru v levnou a vcelku spolehlivou techniku už našla i širší veřejnost, čemuž nepochybně pomohla i narůstající kvalita těchto zařízení za nízkou cenu. Z hlediska velkých značek stojí za zmínku především Xiaomi, které letos vzalo globální trh útokem. Další zmínku si zaslouží třeba Huawei, případně jejich nová odnož telefonů Honor, která se u nás začíná prodávat coby samostatná značka. Pro představu ještě připomínáme statistiku nejprodávanějších telefonů z průběhu roku – v seznamu figurovaly jen značky Samsung, Apple,… a Xiaomi.

Není to tak dlouho, co Google koupil Motorolu. Inu, a letos ji už zase pro změnu prodal pryč. A neprodal ji nikomu jinému, než další velké značce z Číny – Lenovu. To se tak dostalo do situace, kdy na trh dodává dvě značky. Právě Motorolu a potom i vlastní Lenova. Motorola je pro ně výhodná zejména kvůli trhu v Americe, kde je Motorola vcelku zavedená značka. Lenovo se potom více soustředí na zbytek světa – abychom ale byli upřímní, tak bychom globální rozšíření Motoroly uvítali, několik posledních modelů od ní sklízí jen výborné ohlasy, přitom se ale mimo vybrané trhy shání dost špatně. Na to nakonec dost naráží i poslední Nexus 6, který Google letos uvedl na trh s Androidem 5.0.

G3_Lollipop_C_500 android_wear_png gmail1
– LG G3 už má Android 5.0, Android Wear, GMail v novém designu

A právě nový Android 5.0 Lollipop je další významnou novinkou tohoto roku. Platforma Googlu od uvedení Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich dostávala u desetinkových verzí převážně technologické aktualizace a vylepšení, ale s příchodem nových designových trendů už bylo načase udělat zase něco velkého – a tak přišel úplně nový designový koncept nazvaný Material Design, a s ním i Android 5.0, kompletně graficky překopaný systém. Google si uvědomuje, že designová konzistence je nejslabší stránkou jejich platformy, a právě to chtějí s novým designem změnit – všechno má být plynulejší, animovanější a barevnější (s klasickou modro-šedou kombinací ze „čtyřkového” Androidu byste se měli setkávat čím dál méně). Názory na nový přístup se různí, ale nakonec je to pořád Android, takže dost věcí si stejně většina výrobců upraví k obrazu svému.

A u Androidu ještě chvíli zůstaneme. Chytré náramky a hodinky tu už sice byly předtím, ale Google byl první, kdo sebral odvahu a pokusil se zavést určitý standard. A tak přišla platforma Android Wear, která v zásadě slouží spíše jako jakási notifikační brána k chytrému telefonu, než jako absolutně multifunkční zařízení, o což se předtím snažil třeba Samsung. Ve výsledku hodinky zejména třeba od Motoroly vypadají moc pěkně, ale mrákoty skepse nad celým tímto wearable boomem stále neskončily – moc do karet nehraje ani prakticky jednodenní výdrž všech Android Wear hodinek. Ještě si ale počkáme, s čím příští rok přijde Apple u svých Apple Watch, třeba to nakonec bude opět společnost z Cupertina, která ukáže směr, kterým se celé odvětví bude ubírat.

iphone6 apple watch iphone6-flex-spoof
– Nové iPhony, Apple Watch, a vtípky spojené s #BendGate

Copak Apple, ten měl letos také docela výživný rok. Do světa totiž vystřelily hned dva výborně vybavené iPhony, a oba byly větší než jakýkoliv předchozí model s legendárním nakousnutým jablkem na zádech. Apple zahodil stará dogmata o velkých telefonech a vyrazil vstříc do boje proti velkým Androidům a Windows Phonům. A… a byl to megaúspěch, jak je pro Apple zvykem. Jestliže se u předchozí generace spekulovalo, že Apple trošku ztrácí „drive” z minulosti, tak letos všem skeptikům společnost vytřela zrak. Opět se stály šílené fronty, padaly prodejní rekordy, a na některé se v první vlně bohužel ani nedostalo… a to třeba jeli na nákup až do sousedního státu. V tomto ohledu by se Applu mohlo vytknout, že nedodal na trh dostatek kusů, zejména tedy co se týče modelů iPhone 6 Plus – ale na koho se nedostalo, ten si holt počkal. Z komerčního hlediska to byla bomba, a o to tu nakonec běží především.

Apple ale letos nebyl bezchybný, kritiku schytal ve dvou rovinách – problémy okolo jejich iCloudu nakonec byly víceméně neopodstatněné, protože Apple za ně nemohl. „Hackeři” totiž nedělali nic jiného, než že využívali databází nejpoužívanější hesel – a pokud uhádnete vstupní heslo, tak pokud uživatel nevyužívá vícefázové ověření, je provozovatel bez viny. Šlo tak spíše o připomenutí bezpečnostní tématiky okolo cloudových služeb obecně.

Druhá, a už opodstatněnější kritika přišla s iPhonem 6 Plus, ten se totiž potýkal se známým ohýbacím problémem – celá aféra se internetem šířila šíleným tempem pod zastřešujícím hashtagem #BendGate, a původní video s ohýbáním iPhone 6 Plus se dokonce dostalo i mezi top 5 nejsledovanějších videí na YouTube tohoto roku. Apple údajně posléze vylepšil výrobní proces, a celá záležitost vyšuměla do prázdna – trošku to připomínalo starší problémy s anténou na iPhone 4, kdy se po masovém šílenství vše postupně uklidnilo a navzdory všelijaké pověsti a vtípkům se z telefonu stal prodejní hit.

swiftkey passport uterapy
– SwiftKey se stala hitem na iOS 8, BlackBerry Passport a UnboxTherapy, jenž začal ohýbací šílenství

Pokud nějaká značka v roce 2014 zažila menší obrození, tak to rozhodně bylo BlackBerry. Z té se sice nestal hit roku, ani neovládla nějakou významnou statistiku, ale přes to šlo poznat, že firma se dostala z toho nejhoršího a dokáže na trh vypouštět velice zajímavé přístroje, které mají smysl. A tuto novou úspěšnou vlnu BlackBerry završilo velice zajímavým modelem Passport, jenž sklízí výborné ohlasy u kritiků, a po hodně dlouhé době přináší při nejmenším snahu o inovaci v zavedené šedi nepříliš zajímavých placek s velkým displejem.

Pokud jste se dočetli až sem a fandíte Microsoftu, tak jste si jistě položili otázku, zda jsme na redmondské nezapomněli. Nebojte, mysleli jsme na ně od samého začátku. Že Microsoft provedl velkou akvizici mobilní divize Nokie jsme už zmínili na začátku, takže se k tomu nebudeme vracet. Druhou a poněkud méně očekávanou akvizicí byl Mojang, autoři snad nejúspěšnější hry současnosti, Minecraftu. V důsledku této akvizice už byla potvrzena pilná práce na verzi hry pro Windows Phone, která dosud chyběla. Ostatní platformy se ale nemusí bát ukončení vývoje – Microsoft je koneckonců od příchodu nového šéfa Nadelly o dost otevřenější, alespoň tak se to jeví.

Office_iphone office_android satya-nadella-microsoft-ceo-1
– Office na iPhone, Excel na Androidu, Satya Nadella

Microsoft v roce 2014 prošel velkými změnami, které dle mého názoru začnou přinášet svoje ovoce v nadcházejících letech. Abych tak citoval Jana Sedláka ze serveru Živě.cz (Týden Živě 255): „(…)Microsoft je pevnost, která se obrní na ostrůvku jménem Redmond a všechno jen odráží.” To platilo a stále ještě v některých ohledech platí, nicméně Microsoft letos ukázal, že pod vedením Nadelly už nebude tou „pevností” z dob dřívějších. Uvedení Office aplikací zdarma na Android a iOS budiž jasným důkazem, že Microsoft začal konkurenci brát naprosto vážně, a když už ji nedokázal zničit v tržním podílu, tak alespoň bude doufat, že lidé na těchto platformách budou chtít používat jejich aplikace a služby.

Nemluvě o tom, že Office teď nativně umí pracovat s Dropboxem, takže máte při práci s konkurenčním cloudem stejné pohodlí jako při práci s OneDrive… a rozhodně by se nemělo zapomenout ani na to, že jádro .NET frameworku je nyní open source, nebo že preview Visual Studia 2015 přináší vlastní emulátor pro Android, jenž využijete pokud budete pro platformu Googlu psát s využitím Xamarinu, což je technologie pro psaní aplikací na iOS, Android a Windows Phone v jazyce C#. A takhle by se ještě dalo pokračovat. Aniž bych chtěl znít jako nějaký fanoušek, či snílek, tak rok 2014 byl pro mě především ve znamení toho, že Microsoft ještě není úplně ztuhlý moloch, jak se o něm dlouhodobě tradovalo.

Z mobilního hlediska byl jinak Windows Phone letos hodně vlažný, přestože vyšla aktualizace na Windows Phone 8.1, tak mediálně zdaleka Microsoft nedostával zase tolik prostoru, kolik by se mu líbilo… a vlastně i zaslouženě, protože novinky nebyly tak zásadní. To přestalo platit až s uvedením Windows 10, který opět koresponduje s tím, co jsem už napsal výše – Microsoft se snaží napravit co se předtím nepovedlo. Vývoj je daleko otevřenější, více se naslouchá zpětné vazbě uživatelů, a co především – konečně by mělo dojít na naprosté sjednocení platformy Windows pod jednu střechu. Dosud si Windows Phone žil tak trošku svým vlastním životem vedle svého velkého sourozence, kdežto nyní to vypadá, že Windows Phone jako takový zanikne, protože už to bude jen Windows. Windows 10 všude, bez ohledu na to, jestli jde o telefon, tablet, nebo osobní počítač.

windows– Vize Microsoftu je jasná, jeden produkt, jedna platforma, jeden obchod s aplikacemi

To samozřejmě neznamená, že byste na telefonu najednou měli k dispozici příkazovou řádku a desktopové aplikace, ale technologické pozadí bude jednotné, což ulehčí práci především vývojářům – a co mobilní Windows potřebují jako sůl, je větší zásoba aplikací, takže větší hýčkání vývojářů je vždy ku prospěchu věci. Microsoft se navíc chce vyhnout failu, který nastal při přechodu z Windows Phone 7 na osmou verzi, kdy nešel provést přímý update – takže Windows 10 dostanou všechny modely s aktuálním systémem.

A ke konci našeho ohlédnutí za rokem se vrátíme ještě k lokální tématice – hlavní hype tohoto roku bylo pokrývání území LTE připojením. A jak jsme se nedávno přesvědčili díky interaktivní mapě ČTÚ, nejlépe si v této disciplíne vedl Vodafone, jenž spolehlivě pokryl naprostou většinu území – pokud tedy bereme v úvahu všechny frekvence do jednoho celku. Další dva operátoři lehce zaostávají, ale vyhlídky nejsou nikterak tragické – i s ohledem na charakter sítí čtvrté generace (relativně velký rozsah pokrytého území na jednu BTS) bychom mohli očekávat, že pokrývání bude z velké části dokončeno už příští rok, a my se tak konečně zbavíme utrpení při používání Edge (nedej bože GPRS) v méně obydlených oblastech.

vod_lte o2_te tmob_lte

Jak jsme uvedli už na začátku, byl to opravdu výživný rok, ale snad jsme pokryli vše podstatné. A vyhlídky do budoucna? Příští rok se můžeme těšit na pokračující hype wearable zařízení, který oživí především Apple se svými hodinkami. Dále můžeme čekat pokračující kampaň „osvěžování” Microsoftu, a kdo ví, třeba nás i příští rok Google s něčím překvapí. A když se podíváme ještě dál, tak výrobci z Číny dále porostou, Nokia pravděpodobně bude chystat svůj velkolepý návrat na trh a Samsung se bude ze všech sil snažit zastavit svůj letošní pokles ve statistikách.



INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.