microsoft_office_logo

[Téma] Dojmy z Office Preview ve Windows 10

Windows 10 jsou pro Microsoft v mnoha ohledech dost revoluční platforma, která sjednocuje operační systémy Windows napříč všemi zařízeními. Jednou z dalších významných novinek ovšem bude přítomnost základní podoby Office aplikací zdarma. Jaké jsou naše první dojmy z používání Office aplikací nové éry?

Microsoft už o změnách ve svém byznys modelu mluvil dříve, a tyto změny se nejdříve (paradoxně) odrazily v tom, že na Androidu a iOS figurovaly Office aplikace v podobě zdarma. Důvod, proč Windows je v tomto ohledu trochu pozadu je však jednoduchý – nové Office aplikace jsou napsané coby tzv. „Univerzální” aplikace, které využívají identický kód pro běh na osobních počítačích, tabletech, i na mobilních telefonech. Technologicky vzato se jedná o iteraci toho, čemu se na Windows 8 říká Modern UI aplikace, anebo jak se tomu říkalo ještě v dobách preview verzí tohoto systému – Metro UI aplikace.

Ve Windows 10 však tyto aplikace už na první pohled vypadají daleko přirozeněji, protože fungují v naprosto standardních oknech a jejich obecným poznávacím znakem tedy je především jednodušší uživatelské rozhraní a omezená funkční výbava, která se chtě-nechtě prostě nevyrovná klasickým desktopovým aplikacím. To však nemusí ve většině případů vadit, a zrovna nové Office aplikace v preview podobě představují perfektní alternativu pro všechny domácí uživatele, kteří nevyžadují pokročilé funkce nabízené plnohodnotným kancelářským balíkem. Nový Office ve své podobě zdarma nabízí Word, Excel, Powerpoint a OneNote – pojďme si je všechny představit.

Word

Word je pravděpodobně jedna z nejpoužívanějších Office aplikací, minimálně tedy domácími uživateli, pojďme tedy začít s ním. Word Preview ve Windows 10 svým designem a konceptem ovládání vychází z tradičního Wordu 2013, který především nad už standardní Ribbon UI nasadil nový moderní design a zavedl lepší synchronizaci s cloudovými službami Microsoftu (což nakonec platí o všem z balíku Office 2013). Co do editačních možností oceňujeme, že už v preview bezproblémově funguje české grafické rozhraní a kontrola pravopisu. Komplexnější kontrola gramatiky (např. souvětí) v programu není, ale třeba tradiční opravy velkých písmen na začátku věty v programu nechybí.

Microsoft Word Screenshot

Microsoft Word

Text můžete snadno ztučnit, podtrhnout, napsat kurzívou, zvýraznit jej, nebo změnit jeho barvu. V dokumentech můžete měnit odsazení a poradíte si snadno i s bodovými, či číselnými seznamy. Text se dá formátovat do klasického bloku, doleva, doprava, či vystředit. Ve Wordu je předem přednastaveno několik formátovacích stylů, které jsou však minimálně prozatím neměnné. Do textu můžete bezproblémově vkládat tabulky, obrázky, obrazce, odkaz a dokonce i komentáře. Práce se záhlavím a zápatím je oproti klasickému Wordu značně osekána, ale také lze editovat. Číslování stránek je dostupné, ale jen s omezeným nastavením – vše se pevně čísluje od začátku.

Některé nabídky budete ve Wordu možná chvíli hledat, zejména pokud jste zvyklí na dolní stavovou lištu, kterou jsem já osobně třeba využíval pro rychlý přístup k počítání slov a znaků – původně jsem žil v domnění, že tato funkce ve Wordu není, ale teprve při psaní tohoto článku jsem ji objevil v kartě „Revize”. Čtecí režim také potěší, včetně integrovaného sépiového a inverzního zabarvení tak, aby čtení bylo méně náročné pro oči – osobně bych uvítal, kdyby tyto volby byly přístupné i pro editaci, tak třeba je Microsoft ještě do finálního uvedení přidá. Aplikace přímo ve svém prostředí integruje OneDrive a spolupracuje bez problémů s připojenými tiskárnami. Někoho jistě také potěší možnost přímo z aplikace sdílet dokument s další osobu – můžete tak na něm pracovat dohromady.

Microsoft Word Screenshot 2

Microsoft Word – čtecí režim

Po designové stránce je nový Word na skvělé úrovni a příjemně animovaný textový ukazatel je pro leckoho možná jen zbytečné pozlátko, ale mně osobně se právě tyto malé detaily a vylepšení moc líbí. Vůbec mě hodně překvapilo, jak Word Preview už ve Windows 10 Technical Preview skvěle funguje a působí – chybí opravdu jen detaily a drobné odladění, jinak jde o naprosto normálně použitelný editor, který dobře poslouží jak v domácnosti, tak ve studijním nasazení. Jediný problém je s kopírováním a vkládáním textu, kdy Word čas od času zkrátka nezaregistruje zažité klávesové zkratky z Windows a vy tak musíte využít kontextové nabídky přes pravé tlačítko myši – mimochodem s podobným problémem se potkává i ve Windows 10 integrovaný Internet Explorer.

Excel

Excel nepatří zrovna k nejpoužívanějším aplikacím v domácnosti – ale třeba se najde někdo, kdo si v něm vede svoje osobní účetnictví. Nakonec ale nezapomínejme i na situaci z praxe, kdy u sebe za rok budete mít jen svůj tablet s Windows 10 a „Univerzálním Office”, a přijde vám nějaká tabulka z účetního oddělení ve firmě. Poradí si s ní tento Excel? Pokud se v sešitu nebudou vyskytovat opravdu divoké věci (především makra ve VBA apod.), tak by vše mělo fungovat naprosto bez problémů.

Microsoft Excel Screenshot

Microsoft Excel

Co do editace ale práce s Excelem není zdaleka tak pohodlná jako s Wordem – hlavně pokud jste zvyklí na různé finty jako je automatické doplňování sloupců, či komplexnější grafické úpravy tabulek a jejich třídění, tak budete dost trpět. Všemožné pomocníky a příjemné funkce z desktopového Excelu totiž v této variaci nenajdete. Pro prohlížení tak bude nová aplikace stačit, ale pokud budete chtít něco zásadního vytvořit, tak nejspíš pro vás bude rychlejší a pohodlnější sáhnout po plnohodnotné aplikaci z placeného balíku.

Pokud si ale odmyslíme absenci vychytávek v uživatelském rozhraní, tak máte k dispozici stále vcelku solidní tabulkový procesor, který nabízí solidní výběr přednastavených stylů buněk (opět neměnné), všechny základní matematické, logické, textové a další funkce jsou také obsaženy – a z hotových dat a tabulek můžete vytvářet pěkné grafy. Základní funkcionalitu tedy nový Excel splní, ale zatím co u Wordu by náročný uživatel ještě mohl jistá omezení překousnout, tak tady by už opravdu hodně tvrdě narazil.

PowerPoint

PowerPoint byl ze všech Office aplikací překvapivě nejméně stabilní – několikrát se stalo, že se i během prohlížení prezentací nečekaně ukončil. Při editaci také nefungoval zrovna nejspolehlivěji – kurzor při psaní textu do pole často skákal úplně mimo a formátování se čas od času bezdůvodně rozhodilo. Zpětná kompatibilita aplikace je ale výborná a nový PowerPoint si až na zmíněné pády poradí bez zaváhání i s prezentacemi vytvořenými ve verzi z roku 2010.

Co do vytvářecích možností máte k dispozici klasická pole, číslované i odrážkované seznamy, možnost vkládání obrázků i tabulek. Pokud byste snad mezi snímky chtěli využívat i některých možná až příliš kýčovitých přechodů, tak jsou vám plně k dispozici – možná by ale místo nich bylo lepší dát na výběr z nějakých hezkých barevných témat a kombinací, momentálně si totiž příliš unikátní prezentaci s PowerPointem nevytvoříte – doufejme, že tato funkce bude ještě dodělána (koneckonců styly ve Wordu a Excelu jsou, tak proč je nemít v PowerPointu).

Microsoft PowerPoint Screenshot

Microsoft PowerPoint

OneNote

OneNote je poslední ze čtveřice tohoto základního Office balíku s nulovou cenovkou. V tomto případě nemá úplně smysl dávat dohromady srovnání s „velkou” verzí aplikace, protože OneNote je i v desktopové podobě dostupný zcela zdarma a můžete si jej pro svoje využití stáhnout přímo z webu Microsoftu. Windows 10 varianta OneNote tedy najde využití především na tabletech a případně i v mobilních telefonech.

Aplikace si bez problémů poradí s prací s několika poznámkovými bloky, včetně vytváření a dělení obsahu do oddílů a stránek. Text si můžete řadit do odstavců a můžete v něm klasicky zakreslovat poznámky pomocí fixy (lze využít i pro zvýraznění textu). Vkládání a editace obrázků se dá považovat za naprostou samozřejmost. S ohledem na to, že OneNote není úplně klasická profesionální Office aplikace, tak se dá říct, že přechod na její jednodušší variantu z té desktopové je nejméně znát – narazíte na jisté limity a omezení, ale nejde o nic, co by v porovnání s ostatními aplikacemi bylo nějak zásadní.

U nového OneNote jsem si všiml jednoho jediného zásadního nedostatku – aplikace dle všeho pracuje jen se sešity uloženými na vašem OneDrive úložišti a momentálně neexistuje způsob, jak v ní otevřít sešity, které nemáte synchronizované přes cloudový disk Microsoftu – pro editaci lokálně uložených poznámek, či poznámek uložených na Dropboxu potřebujete desktopovou aplikaci.

Microsoft OneNote Screenshot

Microsoft OneNote

Shrnutí

Co do podpory formátů a zpětné kompatibility se standardními Office aplikacemi vše funguje naprosto bezproblémově u všech aplikací. Nové Office aplikace jsou už nyní víceméně ve stavu, kdy se dají docela dobře používat, minimálně tedy optikou domácího uživatele a méně náročného studenta – ten by při psaní nějaké té seminární práce v novém Wordu maximálně narazil třeba při hledání automaticky generovaného obsahu, či rejstříku. Pro takové funkce by musel buď sáhnout do plnohodnotného balíku Office od Microsoftu, anebo by mohl zkusit štěstí s některým z open source editorů.

Pokud Microsoft ještě trochu odladí uživatelské rozhraní Excelu a zlepší stabilitu PowerPointu, tak půjde o více než solidní kancelářský balík pro neprofesionální využití. S finálními soudy ještě počkáme do finální verze systému a balíku, ale už nyní můžeme říct, že jsme příjemně překvapeni – teď jen aby i „univerzální” aplikace třetích stran držely podobnou kvalitativní laťku. Pokud disponujete Windows 10 Technical Preview, tak si můžete nové Office aplikace stáhnout zdarma z beta verze nového obchodu s aplikacemi.

Microsoft Word Microsoft Excel Microsoft PowerPoint



INZERTNÍ SDĚLENÍ


Mé nadšení pro mobilní tématiku začalo u legendární Nokie 3310, se kterou jsem vyrůstal. Dnes používám LG G2 a nadšení mě stále neopustilo. :-) Kromě toho studuji IT, mám rád fantasy, psaní, Formuli 1 a MMORPG.